10× více produktů za nejlepší ceny
10× více produktů za nejlepší ceny

Jak vybrat kojicí polštář

Kojicí polštáře jsou skvělou pomůckou při kojení miminka, využijete je však už mnohem dříve – během těhotenství! S rostoucím bříškem se pohodlný spánek pomalu stává minulostí, ne však s těhotenským polštářem, který můžete využít jako spolehlivou oporu přetěžovaných partií. Co všechno umí kojicí a těhotenské polštáře a proč by ve vaší výbavě před narozením miminka rozhodně neměly chybět?

Jak vybrat kojicí polštář

Proč si pořídit kojicí a těhotenský polštář

  • Ulevují během těhotenství – těhotenské kojicí polštáře jsou dostatečně dlouhé, abyste jimi podepřeli bříško a zafixovali je mezi nohama i pod hlavou pro pohodlný spánek.
  • Jsou skvělými společníky při relaxaci – díky jeho variabilitě si můžete užít pohodlný odpočinek na sedačce i v posteli.
  • Miminku poskytují bezpečné prostředí při kojení i v postýlce – protože čerstvě narozená miminka se ve volném prostoru necítí příliš komfortně, kojicí polštář je obklopí, zahřeje, uklidní a poskytne pocit bezpečí.

Kojicí vs. těhotenský polštář – v čem se liší?

Na trhu se můžete setkat s označením kojicí nebo těhotenský polštář. Tyto názvy se často zaměňují, protože řada polštářů je multifunkčních. Proto si nejdříve uděláme jasnou představu o každém z nich.

Kojicí polštář poskytuje dětem pocit bezpečí v postýlce i během kojení

Kojicí polštáře jsou k dostání nejčastěji ve tvaru písmene U nebo podkovy, a jsou určeny přednostně pro kojení miminka a pro jeho pocit v bezpečí v dětské postýlce. Novorozené děti nemají rády mnoho prostoru kolem sebe, protože jsou z dělohy zvyklé na těsné objetí. To jim po narození může poskytnout právě kojicí polštář, který je zároveň zahřeje.

Kojicí polštář je také výraznou úlevou pro maminku při kojení, pohodlně do něj může miminko uložit a kojit v nejrůznějších pozicích tak, aby to bylo pohodlné pro oba. Obvykle dosahuje délky max. 150 cm a jeho konce lze svázat k sobě tkaničkou.

Těhotenský polštář nabízí maminkám oporu při spánku i relaxaci

Těhotenské polštáře jsou oproti předchozím modelům výrazně delší a širší, dosahují často i 220 cm. Jsou ideální pro těhotné ženy, které vlivem rostoucího bříška nemohou najít pohodlnou polohu během spánku. Jeden konec polštáře si obvykle vloží mezi kolena, středovou částí si podloží rostoucí bříško a druhý konec zafixují po hlavu.

Tyto polštáře mají nejčastěji tvar písmene J nebo C, jsou tedy vhodné také k pozdějšímu kojení miminka, umístit je můžete i do postýlky jako mantinel.

Kojicí polštář na ruku je variabilní

Velmi praktické jsou takzvané kojicí návleky na ruku, které díky silikonové vrstvě dobře fixují hlavičku miminka během kojení. Jednoduše si polštář navléknete na ruku a podložíte jím hlavičku miminka. Tyto kojicí polštáře jsou ideální na cesty, protože jsou oproti předchozím modelům skladné a můžete je využít i během těhotenství pro podložení bříška nebo jako cestovní polštářek do auta.

INFO: Dětskou postýlku lze jednoduše zútulnit také mantinelem, který ukotvíte k bočnicím. Mantinely postýlku zútulní, a navíc zabraňují pronikání průvanu.

Jaký materiál kojicího polštáře zvolit?

Při výběru polštáře dbejte také na materiál výplně. Běžně se setkáte s několika typy, z nichž každý má své výhody a nevýhody, finální výběr záleží tedy na vašich preferencích!

  1. Polštáře plněné pěnovým polystyrenem (tzv. EPS kuličkami) mají skvělé izolační vlastnosti a snadno se tvarově přizpůsobí tělu. Někomu však může vadit jejich šustot. Protože pěnový polystyren je z velké části naplněn vzduchem, časem dochází ke slehnutí výplně polštáře.
  2. Další možností je duté vlákno, které se užívá nejčastěji. Je měkké a dlouhodobě drží tvar. Má však horší izolační schopnosti a hůře se tvaruje na tělo.
  3. Poslední často užívanou variantou je přírodní pohanková výplň, která je velmi příjemná na dotek. Stejně jako pěnový polystyren však může mírně šustit a celková hmotnost polštáře je oproti předchozím typům vyšší.

Pratelný potah u kojicího polštáře je velkou výhodou

U kojicích i těhotenských polštářů oceníte pratelný potah, který v případě ušpinění můžete jednoduše vyprat v pračce. K některým polštářům lze dokoupit náhradní potahy a dle potřeby je obměňovat. Potah by měl být vyroben z měkké, hřejivé, a především prodyšné látky, jako je například bavlna nebo flanel.

INFO: Do postýlky dětem můžete pořídit také speciální dětské přikrývky a polštáře, které zabraňují, díky unikátnímu tvarování, zploštění hlavičky u novorozenců.

Nejčastěji kladené otázky při výběru kojicího polštáře

Kdy si pořídit kojicí polštář?

Kojicí polštář využijete už ve druhém trimestru těhotenství, kdy se bříško začne viditelně zvětšovat. Oceníte jej během spánku, při relaxaci a později po narození miminka k pohodlnému kojení.

Jak položit miminko na kojicí polštář?

Polštář ve tvaru podkovy si ovinete kolem pasu a poté na něj položíte miminko. Maminkám uleví od namáhání páteře a loktů, miminku poskytne pohodlné lehátko během kojení.

Jak spát s kojicím polštářem?

Polštáře jsou nejvhodnější pro spaní na boku – středem podložíte bříško, konce vložíte pod hlavu a mezi kolena. Polštáře vás tak budou během spánku nejen podpírat, ale také příjemně hřát.