Jak vybrat herní notebook

Jste nadšenými hráči počítačových her a chcete mít přenosný herní notebook, na kterém budete moci hrát své oblíbené PC hry téměř kdekoliv? Pomůžeme vám vybrat výkonný herní notebook, který vás nezklame! Co nás bude při výběru zajímat? Především výkon, grafická karta, procesor ale i chladicí systém nebo kvalita displeje. Před koupí je třeba zvážit také požadavky na výkon herního notebooku a finanční obnos, který chcete do nového notebooku investovat!

Jak vybrat herní notebook

Co si ujasnit před koupí herního notebooku?

Jelikož cenové rozmezí, a tedy i kvalita a výkon herních notebooků je obrovské, měli byste si před pořízením herního notebooku položit několik otázek:

Jak náročné hry budu na notebooku hrát?

Nejdříve je třeba si ujasnit, jak výkonné hry plánujete hrát. Baví vás jednoduché strategické hry, nebo máte raději akční střílečky s dokonale propracovaným prostředím? Každá hra má jiné požadavky na výkon notebooku, které jsou obvykle dohledatelné na internetu. Proto se vyplatí provést před koupí menší průzkum a pročíst si užitečné recenze.

Kolik peněz chci do herního notebooku investovat?

Cena notebooku výrazně ovlivňuje jeho výkon a celkovou kvalitu. Je proto jasné, že herní notebooky nižší cenové kategorie budou mít své limity, s tím je třeba počítat. Proto se vyplatí investovat alespoň do střední cenové kategorie.

Budu jej používat pouze na hraní her, nebo i na práci?

Herní notebooky mají poměrně univerzální využití. Díky vysokému výkonu, kvalitnímu procesoru a velké paměti RAM jsou ideální také na grafické programy, stříhání videí nebo videokonference.


U herního notebooku hraje zásadní roli grafická karta, procesor a RAM

U herních notebooků nás bude primárně zajímat jejich vnitřní vybavení, vzhled není až tak důležitý (i když často oproti běžným notebookům velmi originální). Na co byste měli směřovat svoji pozornost?

Grafická karta výrazně ovlivňuje výkon notebooku!

Pokud chcete výkonný herní notebook, sáhněte rozhodně po dedikované grafické kartě. Ta má na rozdíl od integrované grafické karty vlastní paměť. Na trhu najdete grafické karty od výrobců AMD a NVIDIA. Herní grafické karty najdete pod označením GTX nebo RTX.


Procesor je ústředním mozkem celého notebooku!

Neméně důležitou roli, co se výkonnosti notebooku týče, hraje procesor, který zajišťuje veškeré operace, které v notebooku probíhají. Hlavními výrobci procesorů jsou AMD a Intel.

  • Procesory AMD – byly dříve součástí především levnějších notebooků a jejich schopnosti byly značně omezené. Poslední jejich řady však můžeme kvalitativně srovnat s modely Intel.
  • Procesory Intel – patří mezi nejrozšířenější, je však třeba orientovat se také v jednotlivých řadách těchto procesorů – zohlednit počet jader, frekvenci i třídu procesoru. Procesory Intel nesou základní označení Core i5, Core i7 atd. Platí, že čím vyšší číslo, tím lépe.

Operační paměť RAM

Operační paměť RAM je rychlou pamětí notebooku, která zaznamenává a ukládá právě proběhlé akce a má vliv na plynulý chod notebooku. U herních notebooků by tedy minimální paměť RAM měla mít 8 GB, mnohem lepší jsou však modely s pamětí 16 nebo 32 GB.


Dostatečná úhlopříčka a rozlišení displeje zaručí kvalitní zážitek ze hry!

Co se týče úhlopříčky displeje, měli byste si nejdříve promyslet, jaké bude mít váš notebook využití. Budete jej používat především doma, nebo brát na cesty? Pro domácí využití klidně vybírejte notebooky s větší úhlopříčkou displeje (až 17,3 palců) – každý hráč ví, že čím větší je displej, tím je požitek ze hry výraznější. Na cesty oceníte drobnější, skladnější a také lehčí notebook s úhlopříčkou okolo 15 palců.

Rozlišení displeje vybírejte s ohledem na zvolenou úhlopříčku. U notebooků s úhlopříčkou okolo 15 palců si bohatě vystačíte s Full HD rozlišením, které je u herních notebooků nejrozšířenější, u modelů s úhlopříčkou 17 palců oceníte 4K rozlišení, které poskytuje kvalitní obraz propracovaný do nejmenšího detailu.

jak vybrat notebook

Je lepší SSD nebo HDD úložiště?

U herních notebooků můžete narazit na HDD nebo SSD pevné disky. Protože SSD úložiště je výrazně spolehlivější, doporučujeme zainventovat do notebooku, který má oboje – SSD úložiště, na kterém bude pracovat operační systém a ty nejnáročnější hry. Ostatní soubory můžete uložit na HDD úložiště, které je o poznání levnější. Levnější herní notebooky jsou obvykle vybaveny pouze HDD pevným diskem. Dnes je však SSD disky naprostým standardem a je bežné od kapacity 512 GB a víc. HHD disky se dnes používají minimálně.

Dbejte na to, aby měl herní notebook kvalitní chladící systém

Obzvláště u herních notebooků s vysokým výkonem je třeba brát ohled také na kvalitní systém chlazení. Jelikož při náročných hrách pracuje procesor i grafická karta naplno, dochází k nadměrnému zahřívání celého zařízení. Proto je třeba notebook efektivně ochlazovat pomocí větracích průduchů. V opačném případě by došlo ke snížení výkonu.


Herní notebook obvykle poznáte dle originálního designu!

Herní notebooky se od klasických modelů liší také svým vzhledem. Obvykle jsou robustnější, originálně tvarované s výrazným odvětráváním a světelnými efekty. Podsvícená klávesnice umožňuje pohodlné noční hraní.

TIP! Nemůžete se dočkat, až si na novém notebooku zahrajete svoji oblíbenou hru? Vyberte si z naší bohaté nabídky těch nejproslulejších PC her!

Nejčastěji kladené otázky při výběru herního notebooku

Je lepší herní notebook nebo herní PC?

Herní notebooky mají jasnou výhodu v možnosti přenášení. Pokud tedy chcete hrát hry na více místech, volte herní notebook. V případě, že hrajete hry pouze doma, je rozhodně lepší zvolit klasickou PC herní sestavu, která je obvykle výkonnější a zároveň levnější.